Preskoči na vsebino

PREDSTAVLJAMO EKO 8 UMETNIŠKE PROJEKTE

JASMINA CIBIC / Dobrodejno rušenje, 2021
performans za tri male bobne; izvajalke: Maja Povše, Janja Nagode in Tajana Novak; partitura: Maja Povše
z dovoljenjem umetnice

Jasmina Cibic je za EKO 8 zasnovala novi performans, ki se bo odvijal ob odprtju trienala. Otvoritveni performans, ki ga bo posnela in predstavila na zaslonu v razstavnem prostoru, je del večje instalacije Vsa ta moč se stopi v hrup, ki je bila prvič uprizorjena septembra lani v MSUM Ljubljana.

V ospredju projekta je umetničino zanimanje za vprašanje dvojne igre med kulturnim kapitalom in politično oblastjo. Ženski tolkalni trio uprizarja kompozicijo za tri male bobne, ki ob preigravanju zgodovinskih himen in koračnic minulih nacionalnih oblasti posreduje sporočilo SOS v Morsejevi abecedi – izvedeno v zazankani izmenjavi ritmov. Sporočilo za prihodnost se opira na zgodovinsko zlorabo kulture, ki so jo zagrešile nacionalistične sile, in v kodirani obliki naznanja: Ko krvavi umetnost, vlada kaos.

Vsak boben je ročno poslikan z drugačnim sloganom, ki izvira iz kulturnih protestov proti političnemu suženjstvu. Zgodovinski primeri partitur, na katere se umetnica opira, govorijo neposredno o sedanjem trenutku, v katerem je kultura postala bojno polje za sile populizma ob njihovih sistematičnih napadih na kritično misel, kar v ospredje ponovno postavlja zapleten odnos med kulturo in državo. Jasmina Cibic se tudi tukaj poslužuje strategij performansa kot načina razkrivanja šibkih točk in prostorov dejanskega pomanjkanja ter protislovij in izmikanj kulturne politike, ki se kažejo v razpadanju družbenega dogovora med državljani in državo.

Jasmina Cibic (r. 1979, Ljubljana) je umetnica, ki deluje v Londonu in ustvarja na področju performansa, instalacije in filma. Slovenijo je na 55. beneškem bienalu zastopala s projektom Za naše gospodarstvo in kulturo. V zadnjih letih se je s samostojnimi razstavami predstavila v Muzeju sodobne umetnosti Ljubljana, v CCA Glasgow, Phi Foundation Montreal, BALTIC Center for Contemporary Art Gateshead, Kunstmuseen Krefeld, Aarhus 2017 ter v Esker Foundation Calgary in sodelovala na skupinskih razstavah steirischer herbst '19, MoMA NY, MUMA Monash Museum, CCS BARD in Guangdong Museum of Art na Kitajskem. Svoje filme je prikazala v galeriji Whitechapel, v CCA Montreal, na filmskem festivalu v Puli, v HKW Berlin, muzeju Louvre, Les Rencontres Internationales Paris, Dokfest Kassel in na mednarodnem festivalu dokumentarnega filma v Københavnu. Jasmina Cibic je bila v ožjem izboru za nagrado Jarman Award (2018) in je dobitnica nagrad MAC International Ulster Bank, Charlottenborg Fonden (2016) in B3 Bienale Moving Image Award (2020). Letos se pripravlja na razstave v MAC Lyon in v Museum der Moderne Salzburg.