Preskoči na vsebino

PREDSTAVLJAMO EKO 8 UMETNIŠKE PROJEKTE

VADIM FIŠKIN / Light Chasers [Lovilci luči], 2016/2017
halogenske svetilke, mini avtomobil na sončne celice, kabli, prilagojen elektronski krmilnik
z dovoljenjem umetnika in Galerije Gregor Podnar, Berlin

Delo Vadima Fiškina je pogosto opisano kot poetično bivanje med elementi, kot so svetloba, čas in gibanje, katerega rezultat je humorno in hkrati poglobljeno razumevanje upodobitve materialnih predmetov. Fiškinov končni cilj ni dematerializacija, temveč oblika, ki mu omogoča nove načine razumevanja in predstavljanja resničnosti.

Light Chaser je instalacija, v kateri je na tleh razstavljenih dvajset žarometov, ki tvorijo obod. V notranjosti krožnega območja je mini avtomobil na sončne celice, ki se napaja in premika, ko se prižge ena od luči. Luči se prižigajo ena za drugo in tako za avtomobil ustvarijo neskončno krožno pot. Hitrost svetlobe se kaže bolj kot vidna sila in manj kot fizikalna konstanta. Razmerje med nematerialnimi pojmi in fizičnimi predmeti najdemo tudi v delu Solidarity 3D, ki sestoji iz treh projektorjev, od katerih vsak žarči svojo nepravilno oglato ploskev. Vsak ročno nastavljeni videožarek na steno projicira oprijemljivo podobo. Poetično ravnovesje, ki ga najdemo v tem umetniškem delu, odraža stalnico številnih drugih Fiškinovih del, v katerih nevidno dobi obliko.

Vadim Fiškin (r. 1965) je leta 1986 diplomiral na moskovskem Inštitutu za arhitekturo. V Moskvi je živel do leta 1996, danes živi v Ljubljani. V svojem delu raziskuje odnos med znanostjo, osebno izkušnjo, željo in imaginacijo, med metafiziko in pragmatizmom, med umetnim in resničnim. Umetniku uspe razkriti pretanjene povezave in vzbuditi gledalčevo radovednost, vendar mu ne da dokončnega odgovora na vprašanje o pomenu. Mnoge instalacije, skulpture, fotografije in risbe – na temo geografije, časa, svetlobe, aeronavtike, meteorologije – zaznamuje njegov posebni smisel za humor. Razstavljal je na številnih skupinskih in samostojnih razstavah: Beneški bienale (1995, 2003, 2005, 2017), 1. bienale v Valencii; Manifesta 1, Rotterdam; Manifesta 10, Muzej Hermitage, Sankt Peterburg; Nacionalna galerija Jeu de Paume, Pariz; Moderna galerija; Galerija Gregor Podnar, Berlin; Martin-Gropius-Bau, Berlin; Palazzo della Ragione, Milano; Secesija in BAWAG Foundation, Dunaj; ZKM, Karlsruhe; MACRO, Rim; Drawing Center, New York.