Preskoči na vsebino

Literarni večer
Umetnostna galerija Maribor, Strossmayerjeva 6
sobota, 29. september 2012, ob 18.00
gostje: Rod Mengham, Joachim Sartorius in Tomaž Šalamun
posebni gost: Antonio Paucar

Literarni večer z zvezdniško zasedbo gostov je eden izmed ključnih dogodkov otvoritvenega vikenda razstave Maribor Project / Rebecca Horn & gostje. Ena od značilnosti, ki je skupna gostom literarnega večera v UGM, je tesna povezava med vizualno umetnostjo in literaturo, saj gre za avtorje, ki so bodisi poklicno povezani z likovno umetnostjo in pišejo poezijo, bodisi so literati, ki pišejo o vizualni umetnosti. Svoja dela bodo prebirali predavatelj moderne angleške literature in kustos Rod Mengham, dolgoletni direktor Berlinskega festivala Joachim Sartorius in eden osrednjih predstavnikov slovenske sodobne poezije Tomaž Šalamun. Literarni večer bo pospremil performans Arm in Arm perujskega umetnika Antonia Paucarja.   

Rod Mengham (1953) je predavatelj moderne angleške literature na Univerzi v Cambridgeu, kjer je tudi kurator na Jesus Collegu. Napisal je knjige o Charles Dickensu, Emily Bronte, Thomas Hardyju in Henry Greenu ter knjige o jezikovni in kulturni zgodovini, kot je npr. The Descent of Language (1993). Urejal je zbirke esejev o sodobnem leposlovju, nasilju, avantgardni umetnosti in leposlovju iz obdobja 1940ih. Souredil je antologijo sodobne poljske poezije Altered state (Arc, 2003). Je urednik Equipage serije pamfletov o poeziji. Kuriral je mnoge razstave, tudi razstavo Jake in Dinos Chapmana In the Realm of the Senseless (Rondo Sztuki, Katowice, 2011). Je avtor pesniških zbirk Unsung: New and Selected Poems (1996; 2001), Parleys and Skirmishes s fotografijami Marca Atkinsona (Ars Cameralis, 2007) in Bell Book (Wide Range Chapbooks, 2012).

Joachim Sartorius (1946) je deloval kot diplomat v New Yorku, Istanbulu, Pragi in Nikoziji vse do leta 1986. Po večletnem delovanju na mednarodnem kulturnem področju je bil direktor Berlinskega festivala v letih od 2001 do 2011. Je član Nemške akademije za jezik in literaturo ter profesor na berlinski Univerzi za umetnosti. Njegovo razvejano področje publicistike zajema prevode zbranih del Malcolma Lowryja, Williama Carlosa Williamsa, Wallaca Stevensa in Johna Ashberyja ter dela, ki so nastale kot plod sodelovanja z umetniki kot so James Lee Byars, Emilio Vedova in Nan Goldin. Svojo poezijo je zbral v sedmih zbirkah, prevajan pa je v več jezikov. Za prevod sodobne ameriške poezije je prejel nagrado Scheerbart, prav tako tudi štipendijo Rockefellerjeve fundacije.

Tomaž Šalamun (1941) je eden najodmevnejših slovenskih pesnikov. V slovensko poezijo je vnesel nove dimenzije na področjih oblike, ekspresije, vsebine in idej, ki so postopoma oblikovale njegov prepoznaven slog in prispevale k izjemni mednarodni uveljavljenosti. V zgodnjem obdobju svojega ustvarjanja je deloval v neoavantgardni skupini OHO, smisel za vizualno umetnost pa je vselej čutiti v njegovi poeziji. Pomen in razvoj njegove poezije je močno oblikovalo bivanje v Mehiki in Ameriki. Izdal je 42 samostojnih pesniških knjig v Sloveniji, 86 knjig je prevedenih v 19 jezikov, mednje spadajo Poker (1966), Amerika (1972), Maske (1980), Soy realidad (1985), Črni labod (1997), Sinji stolp (2007) in najnovejša Opera Buffa (2011). Prejel je več nagrad, poleg najpomembnejših domačih tudi tuje, kot sta Nagrada mesta Münster za evropsko poezijo leta 2007 in Zlati venec v Strugi leta 2009. Med leti 1996 in 1999 je bil kulturni ataše v New Yorku. Je član SAZU.

Antonio Paucar bo izvedel performans Arm in Arm, ki ga posveča Chaveli Vargas. Izvedel bo ples, pri čemer bo njegov plesni partner posebej izdelana figura, zgornji del torza z rokami, ki je narejen na podlagi proporcev umetnikovih rok in dlani. Podpirajoč nenavadnega soplesalca bo Antonio Paucar zaplesal na pesem Chavele Vargas.

VSTOP PROST! VLJUDNO VABLJENI!